Chcemy podzielić się z Wami naszą radością spowodowaną spotkaniem uczniów wszystkich klas biologiczno - chemicznych z naszym Absolwentem, aktualnie Doktorantem biotechnologii na Wydziale Biologii UAM, panem Wojciechem Dzięgielewskim.

Spotkanie odbyło się w dniu 6 marca 2023 r., po niemal dziewięciu latach od czasu zdania matury przez naszego Prelegenta. Z przyjemnością witamy naszych absolwentów, którzy wracają do swojej szkoły w zupełnie innej roli, odpowiadając na nasze zaproszenie i prośbę o zaprezentowanie swoich sukcesów naukowych. Jest to tym bardziej sympatyczne, jeśli są tacy bezpretensjonalni i otwarci w dzieleniu się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami wiedzą, doświadczeniem i wsparciem, odwołując się do swoich wspomnień z czasów studiów.

Jednak głównym powodem do naszego spotkania była prezentacja artykułu, jaki ukazał się w prestiżowym czasopiśmie przyrodniczym: Nature Communications, autorstwa naukowców z Pracowni Biologii Genomu UAM, którego współautorem jest nasz Gość. Publikacja nosi tytuł: "NuA4 and H2A.Z control environmental responses and autotrophic growth in Arabidopsis".

Tytuł może wprawiać w onieśmielenie, ale... nic bardziej mylnego, jeśli ktoś tak jak nasz Gość przedstawi to, co tak skomplikowane, przy pomocy prostych analogii. Do tego trochę porównań kulinarnych i nagle to, co trudne, staje się proste, a przynajmniej prostsze. Przyznajcie sami, że samo sformułowanie zawarte w podsumowaniu prezentacji: „Układ modyfikacji epigenetycznych, nazywany czasem „kodem” histonowym wpływa na szereg procesów, takich jak ekspresja genów”, nawet po rozszerzonym kursie genetyki i biotechnologii realizowanym w biol.- chemie nie dla wszystkich uczestników było „bułką z masłem”, ale wierzymy, że dzięki staraniom i pracy, może się nią stać.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Dzięgielewskiemu za poświęcony czas, za życzliwość, za wiedzę, którą zechciał się z nami podzielić i prosimy, aby o nas nie zapominał.