W dniach 27.09 – 29.09.2023 r. młodzież z ZSOiT w Kłodawie uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Zakopanego i Krakowa. Wyjazd odbył się w ramach programu edukacyjnego „Poznaj Polskę”.
Naszą podróż po Zakopanem rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem i spaceru po Gubałówce. Następnie, w ciepłych promieniach jesiennego słońca, podczas przejazdu kolejką linową na Polanę Szymoszkową, podziwialiśmy piękne widoki i panoramę Tatr. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ważnych dla Zakopanego miejsc: założonego w II połowie XIX w. cmentarza na Pęksowym Brzysku - miejsca spoczynku ludzi znanych i zasłużonych, m. in. Witkacego, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Heleny Marusarzówny czy Stanisława Marusarza, Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego, gdzie można pozyskać wiele informacji na temat historii, kultury i przyrody Zakopanego, Tatr i Podhala oraz Sanktuarium Najświętszej Rodziny z ołtarzem głównym, przedstawiającym Najświętszą Rodzinę, a także kaplicę Matki Bożej Różańcowej z najstarszym ołtarzem w stylu zakopiańskim. Dzień zakończyliśmy spacerem po słynnych Krupówkach, które mieliśmy sposobność oglądać zarówno w blasku dnia, jak i wieczorem, kiedy mienią się różnobarwnymi światłami lamp i neonów.
Następnego dnia, kiedy wraz z przewodnikiem dotarliśmy nad Morskie Oko – uznawane za najpiękniejsze jezioro w Tatrach, swój zachwyt mogliśmy wyrazić słowami wiersza Kazimierza Przerwy – Tetmajera - poety blisko związanego z Podhalem: ” Pogodne, jak duch(…) lśni jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący diament w stalowym pierścieniu. (…) granity się malują w przejrzystej głębinie, niby obraz przeszłości odbity w wspomnieniu.”
Po około 6 godzinnej wędrówce, oczarowani niezwykłymi krajobrazami, choć zmęczeni, to jednak szczęśliwi, że udało się pokonać około 18 km, wróciliśmy do pensjonatu. Trzeciego dnia razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy Kraków – dawną stolicę i miasto koronacyjne królów Polski. Zobaczyliśmy Katedrę Królewską na Wawelu, nekropolię polskich władców, dzwon Zygmunta, a także kościół Mariacki, sukiennice, barbakan, wewnętrzny arkadowy dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego, kościół św. Franciszka z Asyżu z witrażami wykonanymi według projektu Stanisława Wyspiańskiego i słynne papieskie okno.
Piękna, słoneczna pogoda, dobry humor i ogromna porcja informacji przekazanych przez przewodników sprawiła, że bardzo zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną. Śmiało możemy powiedzieć, że te niestandardowe lekcje w terenie pozwoliły nam w przyjemny i ciekawy sposób zgłębić wiedzę i poznać południowe tereny Polski.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy nam to umożliwili.