Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspomnień. Wracamy pamięcią do wszystkich tych, którzy w naszym życiu odegrali ważną rolę a nie ma ich już wśród nas. Odwiedzamy groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Spotykamy się przy grobach zmarłych, aby choć na chwilę zatrzymać się w zadumie, na co zazwyczaj nie mamy czasu. Odnosimy się również do historii naszego kraju. Czcimy pamięć również tych, którzy przez wiele pokoleń walczyli o naszą wolność, polskość i praworządność. Przywołujemy żołnierzy Tadeusza Kościuszki, legionistów generała Jana Henryka Dąbrowskiego, powstańców z 1831 i 1864 roku, żołnierzy Józefa Piłsudskiego z czasów I wojny światowej, żołnierzy września 1939 roku, powstańców warszawskich, poległych na frontach II wojny światowej, wszystkie ofiary wojny w Ukrainie. Pamiętamy.